The OLPC Wiki/lang-tr

From OLPC
Jump to: navigation, search
  Çeviri-in The OLPC Wiki özgün  
   english | عربيپښتوбългарскиdeutschespañolfrançaiskreyòl ayisyenitaliano日本語한국어монголBahasa Melayuनेपालीnorskportuguêsromânăрусскийkinyarwandatürkçe中文繁體中文   +/- değişiklik  


OLPC Wiki, Her Çocuğa Bir Dizüstü Bilgisayar Edindirme projesine ve bu projeyle ilgili projelere ve topluluğa hoş geldiniz. Şu an 4171 sayfamız, yaklaşık iki bin dosya ve kaydolmuş iki bin katılımcı bulunmakta. Lütfen bize katılın ve fikirlerinizi bizimle paylaşın. Ayrıca wiki'ye ait olmayan laptop.org sitesi mevcuttur.

Submit new content

Değişiklikler


 • Laptoplarda hangi yazılımların kullanıldığını mı merak ediyorsunuz? O zaman, Activities Tablosuna bakın.
 • 1 Ver 1 Al programının bir parçası olarak bir laptop bağışlayın.
 • Şu an deneme evresindeyiz, toplu üretime geçince yardım ve dönütleriniz takdir edilecektir. (Bakınız: Test issues).
 • XO Laptop, topluluk kategorisinde 2007 Index Award ödülnü kazanmıştır.
 • Ivan Krstić has been named to Technology Review's prestigious TR35 List of Top Young Innovators. Ivan has been recognized by TR as one of the world's top innovators under the age of 35 for his work on OLPC’s innovative computer-security platform, Bitfrost.
 • C1 makinaları Cambridge'de üretildi; bunlar toplu üretimin başlamasından önceki so deneme üretimiydi. Hoş görünüyorlar!
 • Build 542.3, the latest stable build, shows off many important collaboration, connectivity, and Journal features, including: real-time collaboration in many activities (Write, Read, Chat, Record, Etoys, TamTam, Memorize, Connect4, etc.); support for automatic configuration of mesh portal points (MPP) and automatic configuration of ad-hoc meshes (allowing collaboration without any dependency on infrastructure or Internet access); anti-theft activation on installation; and registration with and backup to a school server. (See OLPC Trial-2 Software Release Notes and 542 Demo Notes). Note: Build 542 is not currently suitable for B2-1 systems; for those systems, please continue to use Build 406.15. (There are also notes on how to use some news features found in Build 608+ here.)
 • Intel OLPC'nin en yenisi olarak katılmıştır.
 • Görseller : Bu Viki için yeni bir kaplamamız var; Simon Dorner ve OLPC Avusturya ekibine teşekkürler (kaplamanızı giriş yaptıktan sonraSpecial:Preferences'dan değiştirebilirsiniz).
 • Şimdi, sitenize bir OLPC badge bağlatısı ekleyebilirsiniz.
 • OLPC Nijerya'dan bir rapor: OkulGaladima
 • OLPC won the Bridging Nations Bridge Builder Award: Technological Innovation for Bridging Digital Divide.


Weekly updates can be found in Current events.

Her Çocuğa Bir Laptop Hakkında

Green and white machine.jpg
Bu bir eğitim projesidir, bir laptop projesi değil.
Nicholas Negroponte

This is the wiki for the One Laptop per Child association. The mission of this non-profit association is to develop a low-cost laptop—the "$100 Laptop"—a technology that could revolutionize how we educate the world's children. Our goal is to provide children around the world with new opportunities to explore, experiment, and express themselves.

Why do children in developing nations need laptops? Laptops are both a window and a tool: a window into the world and a tool with which to think. They are a wonderful way for all children to learn learning through independent interaction and exploration.

OLPC espouses five core principles: (1) child ownership; (2) low ages; (3) saturation; (4) connection; and (5) free and open source.

More on the Laptop and OLPC's vision for learning.

Daha fazlasını mı bilmek istiyorsunuz? Belki katılırsınız?

Başlamak için en iyi yer proje hakkında genel bir görünümünde yer aldığı One Laptop per Child sayfasıdır. frequently asked questions (FAQ) sayfasında listelenmiştir; soru sormak içinask a question; katılmak için get involved, participate ve current job openings; Fazladan yardıma ihtiyaç duyabiliyoruz translating ve genel olarak content bundles hazırlama, mesela. hardware, software, content, ve developers program&mdash hakkında onlarca sayfa vardır; ayrıca wiki for software development. Sugar, kendi interface guidelines ile yeni bir arayüzdür. Ayrıca, dağıtım ve country-specific tartışmaları üzerine tartışma sayfaları da vardır. Genişletilmiş bir table of contents de ulaşılabilir durumda.

Eğer laptobu denemek isterseniz, yapmanız gereken hiç de zor değil emulate the XO. Dahası: gerçek bir anlaşma olan Give 1 Get 1 ile bizi destekleye bilirsiniz. Her zaman bir latest build vardır here. Her zaman bir latest stable build vardır here. (Lütfen B1 ve B2 makinaları için 406.15'i , B4 makinası için 542.3'ü kullanın.)

About this wiki

The purpose of this wiki is to both share information about the project and to solicit ideas and feedback. The articles and discussion vary from technical to epistemological. We invite comments on every page (please use the "discussion" tab at the top of each page). Please restrict edits to the article pages themselves to facts, not opinions. You are encouraged to sign your work and to make liberal use of citations and links. (Please make an account and please use ~~~~ as a signature for your comments.) Please note that pages that include the {{OLPC}} template—such as this one—are maintained by the OLPC team and are generally representative of the current state of the project. Other pages—created and maintained by the public—should be read with that in mind.