OLPC Poland

From OLPC
Jump to: navigation, search

AKTUALNA (listopad 2012) STRONA WOLONTARIUSZY POLSKIEGO PROJEKTU wiki.laptop.org/go/OLPC_PL, poniższe informacje pochodzą z okresu 2006-2008 i nie są zgodne ze stanem faktycznym. Na 12.11.2012 lokalizacja oprogramowania to 79%.


This page is for discussion on introducing OLPC laptops in Poland.

There are several problems to solve on the way to this goal: 
polish government should be interested (obviously) in the first place, 
software and educational content localized, distribution models discussed.   
Polish government officials now are 
aware of the project and observe it's progress. 
Please, note: most (if not all) authors publishing on this page 
are in no way connected both with OLPC and polish government. 

Ta strona ma służyć komunikacji osób zainteresowanych sprowadzeniem projektu OLPC do Polski. OLPC na temat rozpoczęcia prac nad programem w danym kraju rozmawia wyłącznie z właściwymi organami władzy. Dlatego kluczowe jest zyskanie zainteresowania i pełnego poparcia polskiego rządu i/lub samorządów, jako że fundusze na informatyzację szkół są mniej więcej równo podzielone pomiędzy władze centralne i lokalne.

Problemy które należy przedyskutować to

 • lokalizacja pakietów oprogramowania
 • sposób zakupu i dystrybucji
 • zawartość edukacyjna
 • strategie lobbingowe

Lokalizacja

Na razie nie są prowadzone prace nad lokalizacją oprogramowania specyficznego dla laptopa za 100$ w języku polskim. Osoby zainteresowane podjęciem takiej pracy powinny zacząć od strony lokalizacji: Getting involved in OLPC#Translation and Internationalization

Finansowanie - kluczowa sprawa

Finansowanie projektu jako sprawa kluczowa powinna być na początku jasno i wyraźnie określona. Kto zakupuje sprzęt, kto jest ich właścicielem i kto może i na jakich warunkach używać laptopy. Dodatkowo sprawa ew. napraw i wymiany sprzętu winna być jasno określona.

Odpowiedz na to pytanie jest zawarta w laptop.org FAQ.
Nie ma jej. Jest tylko finansowanie ze strony projektu. To naturalne, że oni chcą dużych zamówień. Ale nie wszędzie edukacja jest komunistyczna lub państwowa. U nas podręczniki kupuje się samodzielnie i są własnością uczniów. Gdyby zakup zamawiało Ministerstwo Edukacji, ale wcześniej zbierało by pieniądze od rodziców i sponsorów było by to zgodne z założeniami projektu, ale miało by kolosalny wpływ na przebieg takiego zamówienia.
Natomiast dobrze będzie wyliczyć szacunkowe koszty udziału Polski w tym programie zakładając że na początku laptopy trafią do uczniów gimnazjów i liceów.
Kwestia podatków (osławiony VAT) oraz naprawa i wymiana musiała by tez być wzięta pod uwagę. Gminy (to one będa to finansować) jak i centrala na razie nie ma tego w budżecie. Trzeba by więc rozpocząć od informowania społeczności lokalnych.

Prezentacja OLPC w Polsce

Właśnie - czy jest możliwa? Prototyp już istnieje i został zaprezentowany, myślę że prezentacja na początku września byłaby bardzo korzystna - wtedy MEN miałby cały rok na skonsultowanie tego projektu, wszelką dyskusję oraz dopracowanie oprogramowania w laptopie na polski rynek.

Teraz tylko trzy sprawy:

 • Zainteresować akcją jakąś prywatną firmę, która sfinansowałaby prezentację, przelot twórców, itd. ( Moim zdaniem najlepszą firmą były by polskie portale lub gazeta ogólnokrajowa)
 • Skontaktować się z organizacją OLPC i poprosić albo o "wypożyczenie" laptopa na prezentację, albo o przybycie i własnoręczną prezentację
 • Zaprosić przedstawicieli Rządu i narobić szumu w mediach

Poza tym, może warto byłoby, chyba jeszcze przed prezentacją, wykonać następujące działania:

 • Zainteresować partie polityczne wsparciem dla projektu (Raczej te o nastawieniu lewicowym i zielonym jeśli laptopy mają być darowane za tzw. darmo, czyli z naszych podatków. Dodatkowym problemem mogła by być też własność. Nie wiadomo kto byłby właścicielem takiego sprzętu: Szkoła, rodzice, MEN itp.)(Nastawieniu prawicowym i liberalnym jeśli rodzice i sponsorzy mieli by kupić taki sprzęt dla siebie).
 • Rozpropagować informacje na temat OLPC oraz ideę projektu w internecie- na blogach, stronach organizacji wolnościowych, jak GNU, Creative Commons i innych- przydałaby się już teraz prosta, zwięzła, ale czytelna i atrakcyjna wizualnie ulotka, promująca OLPC w Polsce. Warto również zastanowić się nad plakatem. Ulotki i plakaty można rozpowszechniać np. na uczelniach, ale komputery nie są przeznaczone dla studentów.
 • Zbierać listy poparcia od indywidualnych osób. Warto by było przygotowac jakiś wzór.
 • Przygotować prostą stronę informacyjną- wizytówkę dla osób spoza projektu.