X Window System event scripting

From OLPC
Jump to: navigation, search

Event scripting lets software generate X events, keypresses, mouse movements and clicks, and thus control and test other software.

We could use it for activity testing, documentation generation, and perhaps demos.

Software

  • xmacro
http://download.sarine.nl/xmacro/Description.html
http://download.sarine.nl/xmacro/xmacro-0.4.5.tar.gz
Example use:
http://ikester.blogspot.com/2007/01/im-huge-fan-of-autohotkey.html
Simple.
  • xautomation
http://hoopajoo.net/projects/xautomation.html
http://hoopajoo.net/static/projects/xautomation-0.98.tar.gz
Example use:
http://syn.theti.ca/articles/2006/10/25/tuxpaint-gui-testing-with-xautomation
http://syn.theti.ca/articles/2006/12/17/xautomation-visually-grepping-for-gui-elements
Being actively developed. Some ability to scrape the screen to find things in non-predictable locations (visgrep).
  • xnee
http://www.sandklef.com/xnee/
ftp://ftp.gnu.org/gnu/xnee/xnee-3.02.tar.gz
Example use:
http://www.linuxjournal.com/article/6660
Maybe more complex to use?

None of them have Fedora rpms (Ubuntu has all three) (as of 2007-11-12). xmacro compiled fairly easily on an xo. All on fc6.

Possible uses

Run what, where?

  • Run on xo. Eg, for demos.
  • Run on host, pointing into xo's X. Eg, for hardware testing.
  • Run on host, pointing into remote X (ie, Xephyr), which a real or emulated xo is using as its DISPLAY.

Testing stories:

  • One emulator per language, running remote X in Xephyr, being driven to generate screen shots, and do basic regression testing of activities.

Examples

Some examples below use olpc-xo-qemu, which allows more easily controlling both QEMU-emulated and remote real XO's (on linux). It provides the laptops/NAME/xo ACTION commands used below. But the ".../xo do some-command" simply runs some-command, having set up DISPLAY and XAUTHORITY environment variables to point to a laptop. Which is something you could do by yourself too, without using xo-qemu.

xmacro on debian is out of date. Symptom is xmacroplay requiring a display argument. Workaround: use xo env to set up your environment variables, and then say xmacroplay $DISPLAY, rather than doing both together as xo do xmacroplay.

xmacro on an XO

You can run xmacrorec2/xmacroplay directly on a real XO. It lets you record, and later play again, mouse and keyboard actions.

Getting started:

  • Obtain xmacro... Regrettably, an rpm doesn't yet exist. Nor anyone providing a binary.  :( If you have a real or emulated laptop equipped with gcc and a few other things, it compiles fairly easily.
We should at least have binaries easily available, no? A todo item for someone. MitchellNCharity 19:25, 31 January 2008 (EST)
  • Change the XTest line in /etc/X11/xorg.conf from "Disable" to "Enable". Then restart X.
  • Run it. No xo-qemu cruft is needed.
$ xmacrorec2 -o log
...
$ cat log | xmacroplay

Title

Evreka Egitim ve Danismanlik Hizmetleri

Additional Information

YABANCI DİL

İNGİLİZCE

Yabancı dil olarak İngilizce’yi öğrenmek belki de eğitim hayatınız ya da iş hayatınız için atacağınız en mantıklı adım olacaktır. Neden mi? İşte size İngilizce’nin kazandıracakları:

Bilgiye Açılan Kapı

Herkesin yaşamında meşgul olduğu bazı şeyler vardır. Bilim, iş dünyası, müzik, bilgisayar, sağlık, spor, medya (internet, televizyon, gazete gibi) ya da herhangi bir hobiniz örneğin. Bu alanlarla ilgili tüm dünyadaki bilgi kaynaklarının yaklaşık %95’i İngilizce olarak yazılmıştır. Bilgi çağında yaşadığımızı dikkate alırsak, İngilizce sadece bizim için değil, tüm dünya için olmazsa olmaz bir dildir. İşte size birkaç örnek:

İnternet üzerinde tüm dünyada yaklaşık olarak bir milyar web sitesi bulunmaktadır. İnternet üzerindeki tüm bilgilere ulaşmak için bilmeniz gereken tek bir dil vardır: İNGİLİZCE! Herhangi bir konuda dünya üzerinde kabul görmüş kitapların tamamı İngilizce’ye çevrilmiştir. Sadece İngilizce yayınlar ve gazeteler dünyanın her noktasında bulunabilir. Bilimsel makalelerin tamamına yakını İngilizce olarak yazılmış veya İngilizce’ye çevrilmiştir. İngilizce bildiğiniz takdirde dünyanın neresinde olursanız olun televizyonu açtığınızda mutlaka İngilizce yayın yapan bir kanal görebilirsiniz ( CNN ya da BBC gibi).

Dünya ile İletişim

Dünya üzerinde hemen hemen 1.500.000.000 kişi İngilizce bilmekte ve bunun dışında 1.000.000.000’a yakın insan da İngilizce öğrenmektedir. Yani bu dili bildiğiniz takdirde Dünyanın yarısından fazlasıyla iletişim kurabilirsiniz!

Dünya üzerindeki uluslar arası tüm konferanslar ve yarışmalar İngilizce olarak sunulmaktadır. (Olimpiyatlar gibi) 100’den fazla ülkede İngilizce konuşulmaktadır ve İngilizce bilmek seyahate gittiğinizde bile size büyük kolaylık sağlar.

Kariyerinizde Sıçrayın

Eğer iyi bir kariyer için çabalıyorsanız, oturduğunuz sandalyeden kalkıp İngilizce öğrenmenin vakti geldi demektir. (Zaten iyi bir işiniz varsa bile onu kaybetmeden ya da en iyisine sahip olmak için İngilizce öğrenmeye başlamalısınız!) İngilizce bilmek:

CV’nizin öncelikli değerlendirilmesi, Dünya çapında iş adamı olmak, Ya da daha iyi bir bilim adamı olmak olarak da değerlendirilebilir.

Öğrenmesi En Kolay Dillerden Birisi!

Doğru yöntem ve teknikler uygulandığında İngilizce diğer dillerden çok daha kolay öğrenilebilir. Neden mi?

Alfabesi karmaşık semboller içermez, Dilbilgisi kuralları zorlayıcı değildir, Zaten günlük hayatımıza İngilizce iyice yerleştiği için kelimeler daha kolay öğrenilir, Seyyar satıcılarda bile İngilizce doküman bulabilirsiniz. Detaylar...

İSPANYOLCA

İspanyolca şu an Avrupa’da önemini gittikçe arttırmaktadır. Çoğu Avrupa ülkesi İngilizce’den sonra ikinci dil olarak İspanyolca’yı seçmektedir. Bunun sebebi ise İspanyolca’nın dünya üzerinde yaklaşık olarak 23 ülkede 400 milyon insan tarafından konuşuluyor olmasıdır. İkinci dil olarak İspanyolca öğrenmek, iş bulma şansınızı arttırır ve maaş miktarınızı yükseltir. Detaylar...

FRANSIZCA

Beş kıtada 43 ülkede 200 milyondan fazla kişi Fransızca konuşmaktadır. Moda, sanat, tiyatro ve modern mutfağın resmi dilidir. Birleşmiş milletlerin resmi dilidir. Ayrıca İngilizce kelimelerin neredeyse yarısı Fransızca’dan geçmiştir. Detaylar...

ALMANCA

Avrupa’da yaygın olarak konuşulur. Almanya, İsviçre, Avusturya ve Lihtenştayn’ın resmi dili ve Avrupa Birliği’nin anahtar dilidir. Ayrıca Almanya ABD’nin Avrupa'daki en büyük ticari partneridir. Detaylar...

RUSÇA

Rusça 6 uluslar arası dilden birisidir. 20’den fazla ülkede 350 milyon kişi bu dili konuşur. Özellikle doğu Avrupa’da çok yaygındır. Ayrıca ülkemizde turizm ve ticaret açısından önemli bir dildir. Detaylar...

JAPONCA

Ekonomik güç olarak dünya üçüncüsü bir ülkenin dilini öğrenmek için fazla sebep aramaya gerek yoktur. Detaylar...

ÇEVİRİ HİZMETLERİ

Kurumsal ya da bireysel dökümanlarınızın uzman ve tecrübeli çevirmenlerimiz tarafından aslına en uygun, zamanında ve uygun fiyatlara çevrilmesini istiyorsanız, tek yapmanız gereken bize ulaşmak.

Evrka Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Çeviri Departmanında "hukuki çeviriler, akademik çeviriler, teknik çeviriler, resmi yazışmalar ve iş mektupları" ndan tutun, aklınıza gelen her alanda başta İngilizce olmaküzere birçok dilde çeviri hizmeti verilmektedir. Detaylar...

SINAVLARA HAZIRLIK

İlköğretimden üniversiteye kadar, hatta iş dünyasında bile sınavlar hayatımızın bir parçası haline gelimişken veliler ve öğrenciler yüzlerce, binlerce hatta milyonlarca kişi arasından bir yerlere gelebilmek için büyük çaba ve para harcamaktadır. Eğer siz de geleceğinizi riske atmak istemiyorsanız, size sunduğumuz eğitim fırsatlarını değerlendirin.

ÖSS, SBS, TOEFL, IELTS ve aklınıza gelen tüm sınavlarda "birebir" ya da maksimum "10" kişilik derslerle oluşturduğumuz eğitim programları, başarının kapısını ardına kadar açmanızı sağlayacak.

Uzman kadromuz genç ve dinamik yapısıyla istediğinizde evinize ya da işyerinize kadar gelip, ihtiyacınız olan eğitimi "yerinde" karşılamaktadır.

Artık zor gibi görünen sınavlar karşısında endişe etmenize gerek kalmadı. Tek yapmanız gereken bizimle irtibata geçip zamanınızı ve paranızı geleceğiniz için iyi değerlendirmek.

Siz karar verin, gerisini bize bırakın... Detaylar...

External Links

http://www.evrekaegitim.com

Recording user actions, and replaying them

$ laptops/demo/xo do xmacrorec2 -o log
$ cat log | laptops/demo/xo do xmacroplay

xmacrorec2 records mouse movement, keys, and the time delays between them. It can also make screenshots. You can then later play back the recorded events with xmacroplay.

Note that xmacroplay blindly replays the mouse, keyboard, and screenshot actions. It is not at all aware of what is happening with the programs being poked at. It would replay the same actions, unaltered, even if sugar were dead and nothing was happening on the screen.

So recording and playback is most useful when the same actions will reliably result in the desired behavior. It lets you repeat the same user actions multiple times, without having to recreate them by hand. As long as the underlying software hasn't changed too much between recording and playback (eg, moving things you clicked on, so on replay, the mouse clicks miss). And as long as the software's behavior is itself deterministic (ie, when the user does exactly the same thing, the software too, does exactly the same thing).

The log files are simple, can can be easily edited.

For testing, it can be used for regression testing. To test your belief that everything continues to behave unchanged.

Should describe details of use, to help folks get started. Including using it to take screenshots. MitchellNCharity 18:23, 31 January 2008 (EST)

Interactively driving multiple XO's

By interacting with a single XO, you can simultaneously control several others. This is just a real-time variation on recording and playing back an event log.

You log and interact with one xo:

$ unbuffer laptops/one/xo do xmacrorec2 > log

And elsewhere (you will have to kill them yourself when you are done):

$ tail -f log | grep --line-buffered -v 'Delay ' |unbuffer -p laptops/two/xo do xmacroplay

and

$ tail -f log | grep --line-buffered -v 'Delay ' |unbuffer -p laptops/three/xo do xmacroplay

etc.

Everything you do to laptop one, will also be done to laptops two and three as well. It's rather neat to watch.

This could be used, for instance, with several laptops, configured in different languages, to run a demo or test, and get a full multilingual set of screenshots.

When you only need a single slave laptop, the commands can be simplified to:

unbuffer laptops/one/xo do xmacrorec2 | grep --line-buffered -v 'Delay ' |unbuffer -p laptops/two/xo do xmacroplay

unbuffer is from the expect rpm/deb.

You can interact with the slave laptops normally, without interfering with playback, so you have some ability correct for "they didn't all do quite the same thing" differences. This, plus the ability to adjust your actions to the full set of responses, rather than only to one, is what makes this simultaneous multiplexed approach useful.

See also