OLPC Poland

From OLPC
Revision as of 14:08, 4 June 2006 by Datrio (talk | contribs)
Jump to: navigation, search

Ta strona ma służyć komunikacji osób zainteresowanych sprowadzeniem projektu OLPC do Polski. Obecnie kręgi rządowe nie są tym zainteresowane i/lub nie wiedzą że projekt taki istnieje. Przetłumaczyłem stronę laptop.org na Polski i noszę się z zamiarem napisania sporego tekstu dla jednego z wiodących dzienników na temat OLPC, ale żeby ten projekt zawitał do Polski potrzebna jest duża ilość sprawnie działających lobbystów. OLPC na temat rozpoczęcia prac nad programem w danym kraju rozmawia wyłącznie z właściwymi ministerstwami. Dlatego kluczowe jest zyskanie zainteresowania i pełnego poparcia polskiego rządu. Organizacyjne i intelektualne wsparcie może zapewnić Internet Society Poland. Jeśli ktoś jst zainteresowany działaniem na rzecz OLPC w Polsce bardzo proszę o włączenie się w edycję tego wiki, wpisywanie swoich pomysłów na działania etc. Rekrutacja 11:59, 3 June 2006 (EDT)

Problemy

Jak więc napisał Jarek Lipszyc, kluczowym problemem jest zainteresowanie polskiego Rządu tym pomysłem, i co najważniejsze - wykazanie, że projekt ten bardziej opłacalny do zrealizowania, niż dawanie szkołom dotacji na samodzielne pracownie komputerowe - co prawdę mówiąc, może być cięzkie.

Przeciętna pracownia komputerowa ma 20 komputerów posiadających oprogramowanie Microsoftu (oczywiście, po obniżonej cenie). Wyposażenie jednej pracowni komputerowej kosztowałoby w granicach 50000 złotych.

Laptopy dla 300 uczniów kosztowałyby 90000 zł. Prawie dwa razy więcej. Plusem ich jest to, że mogą być wykorzystywane na wszystkich lekcjach, nie tylko na informatyce - i to powinna być nasza główna karta przetargowa.

Wykupienie pierwszego miliona laptopów (pierwsze zamówienie) będzie kosztować 300 milionów złotych. Jest to spory wydatek, jednak można dzięki niemu wyposażyć kilka tysięcy szkół.

Obecnie w Polsce działa jedynie kilka projektów wspierających rozwój wolnej, darmowej wiedzy. Głównym jest oczywiście Wikipedia, a bardzo ważnym projektem mogą być Wolne Podręczniki. Mając takie zaplecze projekt ten jest BARDZO opłacalny - za 300zł dzieci mają dostęp do wszystkich podręczników szkolnych i ogromnego źródła wiedzy na wszelakie tematy. Jak wspomniał Jarek, ISOC może wesprzeć ten projekt. Uważam, że Stowarzyszenie Wikimedia Polska także mogłoby trochę pomóc, a moglibyśmy też (tak mi się zdaję) zabiegać o wsparcie Fundacji Nowoczesna Polska. Przy tłumaczeniu programów na polski (tych, które nie są przetłumaczone) mogłoby z pewnością pomóc AviaryPL.

Dopiero przy zebraniu grupy osób zainteresowanych pracą przy OLPC w Polsce, możemy organizować szersze "akcje propagandowe". Oto moje trzy grosze - kto jest dalej zainteresowany tym projektem? Datrio 14:08, 4 June 2006 (EDT)

Prezentacja OLPC w Polsce

Właśnie - czy jest możliwa? Prototyp już istnieje i został zaprezentowany, myślę że prezentacja na początku września byłaby bardzo koszystna - wtedy MEN miałby cały rok na skonsultowanie tego projektu, wszelką dyskusję oraz dopracowanie oprogramowania w laptopie na polski rynek.

Teraz tylko trzy sprawy:

  • Zainteresować akcją jakąś prywatną firmę, która sfinansowałaby prezentację, przelot twórców, itd.
  • Skontaktować się z organizacją OLPC i poprosić albo o "wypożyczenie" laptopa na prezentację, albo o przybycie i własnoręczną prezentację
  • Zaprosić przedstawicieli Rządu i narobić szumu w mediach